Začíná to podivně. Zaparkujete auto, procházíte úzkou temnou a slepou uličkou. Překvapí vás tu malé koleje. V podstatě je tu tak málo místa, že musíte přeskakovat z koleje na kolej. Na konci uličky není nic. Jen zdi a několikerá dřevěná vrata. Pod nimi končí i koleje …
Ale nekončí, vedou dál do podzemí. Do Chrustenická šachty, která je dnes skanzenem těžby železné rudy. Vstup do podzemí je poměrně velký a lemují ho řady důlních vozíků. Ve strojovně si pak mimo jiné můžete prohlédnout nejstarší důlní lokomotivu v Čechách. Důmyslnost a důvtip, se kterou byla vyrobena je až zarážející. Škoda, že dnes by ji úředníci do provozu vůbec nepustili a pro podobnou by bylo třeba razit minimálně dvakrát větší chodby.
Krok za krokem poznáváte práci a život horníků, jejich stroje, osudy důlních koní a pokud máte štěstí na odvážného průvodce, dozvíte se i hrůzostrašné a strašidelné příběhy. Ty by se ale neměly v podzemí vyprávět, neboť hrozí, že se jejich poselství naplní. A asi byste nebyli první, kdo by v šachtě potkal bludného horníka nebo permoník. To vám pak vyzáří na zádech studený pot.
A tak hurá, nástup do důlního vláčku a vyrazíme temnou štolou zpátky k východu! Nahoře je rozhodně tepleji. Šachta je otevřena od 27.6. každý víkend.
Výlet do Chrustenická šachty můžete spojit s návštěvou nedaleké rodinné sklárny Glasstar v Nenačovicích, skanzen těžby vápence Solvayovy lomy nebo se můžete zastavit v obci, kde na vás dýchne historie – ve Svatém Janu pod Skalou.