Je málo míst, které jsou do paměti celého národa tak vryty jako Tetín. A přesto je na Tetíně poměrně klid a pohoda. Jen v sobotu a v neděli si pár trampů přijde poslechnout originální melodii písně o Tetíně, kterou hrají hodiny na zámku. Přitom je obec připomínána již ve spojení z jednou z Krokových dcer – Tetou, knížetem Bořivojem, svatou Ludmilou a jejím vnukem svatým Václavem. Která jiná obec má tolik doložených slavných obyvatel? Opravdu snad jen Tetín. Ale zanechme strohé historie a pojďme se projít. Nejlepší začátek je na návsi, pod již zmiňovanými hodinami. Po „koncertě“ se můžete vydat ke kostelu svaté Ludmily v jižní části návsi.
Pokud se ale podíváte pozorně, zjistíte, že zde stojí hned dva kostely vedle sebe! Naproti nim je zajímavá fara, na které v 16. století žil známý kronikář Václav Hájek z Libočan. Pak jen seběhnete z kopce dolů a najednou se před vámi otevře sotva znatelná zřícenina jednoho z tetínských hradů s jedinečnou vyhlídkou na údolí řeky Berounky. Na jedné straně Srbské skály, na druhé Beroun. Další vyhlídku naleznete po několika desítkách metrů na dalším skalnatém výběžku nad Berounkou. A opět je fantastická.
V tu chvíli máte za zády třetí slavný tetínský kostel, kostel sv. Jana Nepomuckého s malým hřbitovem okolo. Po několika krocích dokončíte velmi hezkou procházku opět na návsi. Na závěr doporučujeme prohlídku místního muzea, kde si cestu nejen zopakujete, ale doplníte ještě o další informace. Pokud Vám při procházce vyhládlo, můžete se posílit v Tetínské hospůdce u sokolovny. Procházka po Tetínských vyhlídkách není dlouhá, a tak je dobré na ní navázat dalšími zajímavostmi. Můžete se podívat na Tetín z druhé strany – od vody. Nejlépe po cyklostezce, která začíná v Berouně za železničním mostem přes řeku. Prohlédnout si také můžete město Beroun s jeho tradičními sobotními a středečními trhy nebo Koněpruské jeskyně – jedinečné v Evropě pro svoji výzdobu. Na druhé straně řeky jsou Srbské skály, hrad Karlštejn a malebná obec Svatý Jan pod Skalou.